Atsiliepimai
"Psichoterapija - tai galimybė pažvelgti į save ir džiaugtis tuo, ką pamatei"

(iš www.pincetas.lt )Atsisiųsk autogeninę treniruotę nemokamai
 

Kai jus aplanko depresija

Gerbiami skaitytojai, gaunu labai daug laiškų apie depresiją, todėl atsakau į klausimus bendrai, nors kiekvienas žmogus patiria savo skausmą savaip ir kenčia unikaliai, tad ir pagalba turi būti individuali.

DepresijaKą reiškia žodis "depresija"?

“Depressio” lotyniškai reiškia – prislėgtumas, slopinimas. Medicinoje depresija reiškia psichinės būsenos sutrikimą.

Esant blogai nuotaikai, žmonės sako: "Man depresija". Tai buitinė šio žodžio reikšmė. Šia prasme žodis "depresija" naudojamas labai dažnai. Bet koks susirūpinimas, nesklandumai , atstūmimas, pažeminimas ir kitos sunkesnės situacijos sukelia slogių jausmų. Neigiamos emocijos - naturali gyvenimo dalis. Liūdesys dar nėra depresija. Medicinoje depresija diagnozuojama tada, kai stebimas jausmų sutrikimas, apimantis ne tik blogą nuotaiką, bet keičiantis ir motyvaciją, elgesį bei sukeliantis kūno sutrikimus.

Prislėgtos nuotaikos simptomus jaučia didžioji mano pacientų dalis. Ne visi kreipiasi laiku, ne visi šiuos simptomus atpažįsta, todėl ilgai kenčia arba kreipiasi "ne tuo adresu" - pas terapeutus, kunigus ir net egzorcistus.

Kaip atpažinti pagrindinius depresijos požymius:

 1. prislėgta nuotaika ("niūru", "negera", "niekas nemiela", "nyku", "pilka","bjauru");
 2. sumažėja valingumas, tai, ką žmogus veikė noriai, dabar atlieka per prievartą, delsiama, darbai atidėliojami , planai ir tikslai blanksta;
 3. keičiasi bendravimo poreikiai: nesinori būti tarp žmonių;
 4. krinta savęs vertinimas ir pasitikėjimas savimi;
 5. kaltės jausmas gilėja, nes žmogus kritiškai vertina savo pasyvumą, kartais vadina save tinginiu, nevykėliu ir pan.;
 6. atsiranda nuovargio jausmas, energijos stoka;
 7. apima mintys apie gyvenimo beprasmiškumą, sunkumą, gilėjančios iki nenoro gyventi ir net suicidinės mintys (apie nusižudymą);
 8. sumažėja protinis darbingumas;
 9. sutrinka miegas;
 10. sutrinka apetitas: gali būti apetito praradimas ir svorio kritimas ir, atvirkščiai, padidintas apetitas, persivalgymas ir svorio augimas.

Ne visada depresija akivaizdi. Ji gali pasireikšti maskuota forma: žmogus jaučia ne nuotaikos pakitimus , o somatinius negalavimus. Jei juos pradžioje ignoruoja, o vėliau ilgai vaikšto terapeutų, endokrinologų, kardiologų ir įvairių laboratorijų koridoriais, tai liga vis labiau "įsibėgėja" ir pas psichiatrus ar psichoterapeutus patenkama jau būnant gilioje depresijos duobėje. Tada ir gydyti sunkiau.

Kaip depresija gydoma?

Gydymas gali būti vaistais ir psichoterapija. Jei depresija gili, efektyviausias kompleksinis gydymas - vaistais ir psichoterapija.

Psichoterapija siekia atpažinti depresijos psichologines priežastis ir jas šalinti, padeda pacientui ugdyti emocijų valdymo įgūdžius, atrasti produktyvius elgesio būdus streso ir krizių metu.

Kaip padėti sau sergant depresija?

Jei galvojate, jog sergate depresija, geriau pasitarti su specialistu. Jei norite mažiau priklausyti nuo vaistų ir savarankiškai “lipti “ iš depresijos liūno, galite klausti savęs - "Kam depresija man dabar reikalinga?" Atsakymai gali būti labai įvairūs.

Depresija gali būti manipuliavimo kitais priemone, tai yra elgesio būdu, priverčiančiu kitus elgtis taip, kaip nori. Be abejo, būdas manipuliuoti žmonėmis pasirenkamas nesąmoningai. Toks elgesys susiformuoja ir kartojasi pasąmoningai. Taip netiesioginiu būdu iš aplinkinių gaunama tai, ko tiesiogiai paprašyti ir gauti nepavyktų.

Be to depresija:

 • padeda gauti dėmesio ir užuojautos. Kai esi liūdnas , dažniausiai atsiranda žmogus, kuris parodo dėmesį, pagloboja, gal net padeda, atleidžia. Taip, kaip elgdavosi mama vaikystėje. Jei blogai, ateis kitas, kuris išspręs problemas. Ši nuostata yra dažniausia depresijų priežastis. Depresija - lyg tyli isterija.
 • provokuoja aplinkinių gailestį, nuolaidumą ir leidžia būti mažiau atsakingu.
 • verčia keistis kitus. Jei esi nelaimingas, tai atsiras asmenų, kurie keisis, norėdami padėti.
 • "gera" pasiteisinimo forma, jei kažkas nesiseka. Madinga savo nesėkmes “nurašyti”, kaltinant depresiją. Tada lyg ir “prisijungi” prie sudėtingų, subtilių menininkų ar intelektualų, tampi origilesnis, individualesnis.
 • dažnai "patogi" pykčio "slėptuvė". Agresyvaus žmogaus aplinkiniai vengia, jį atstumia, o depresišką užjaučia, todėl pyktis pavirsta depresija.

***

Sakoma, kad liūdesys yra ypatinga savimeilės išraiška. Liūdėdamas tampi ypač jautrus savo būsenai, galvoji tik apie savo skausmą, prarandi laiką, per kurį gali daug ką padaryti kitiems. Jei sugebėsite būti sąžiningas su savimi, rasite atsakymą, kodėl į sunkumus reaguojate depresinio tipo sutrikimais. Tada galėsite ieškoti būdų pasiekti tai, ko norite - ne depresijos keliu, o "sveikesniais" metodais.

Dar kartą primenu, kad pajutus depresiją geriau mažiau rizikuoti, tartis su psichologu ir gauti gilesnę profesionalią pagalbą.


 
Kai kurios teisės saugomos © Danguolė Iškauskienė 2009